A komposztálás egyszerű, fenntartható és hatékony módja a kerti és konyhai hulladék újrahasznosításának. Legyen szó nyitott komposztáló keretről, zárt ládáról vagy akár vermikomposztálóról, a folyamat lehetővé teszi, hogy a hulladékokból tápanyagot nyerjünk ki, ami jót tesz a talajnak és a növényeinknek. A komposztálás legnagyobb előnye, hogy újrahasznosítja a szerves hulladékot, ami másképp a szeméttelepen végezné. Az így nyert anyag természetes trágyaként szolgál.
Segít javítani a talaj szerkezetét, jobb vízmegtartó képességét. Sokféle formában végezhető. Amire viszont mindig figyelni kell egy komposztáló használata során az az elhelyezett anyagok megfelelő rétegzése, az optimális szemcseméret, a jó szellőzés és elegendő víz jelenléte. Most pedig lássuk, miben helyezhetjük el az anyagot!
A lehetséges komposztáló fajták
A komposztáló fajtái az alkalmazás módjától és a rendelkezésre álló helytől függően változhatnak. A legegyszerűbb forma, amit raklapokból vagy dróthálóból készíthetünk. A nyitott komposztáló keret előnye, hogy olcsó és könnyen hozzáférhető. Létezik vermikomposztáló, amikor giliszták bontják le a szerves anyagokat és az ők ürüléke a kész trágya. Speciálisabb a forgódobos komposztáló, amiben könnyen keverhető az anyag, és ez csökkenti a folyamat időtartamát.
A leginkább népszerűek a zárt komposztálók, amik többnyire újrahasznosított műanyagból készülnek és különösen hasznosak kisebb kertekben vagy olyan helyeken, ahol fontos, hogy a komposzt rendezett és védett legyen. Ezeknek találjuk meg széles választékát a sunikft.hu oldalon többféle méretben és kialakításban. Válogassunk közülük igényünkhöz mérten!